State Champions

Team State Champions
YEAR SCHOOL SPORT
2021-22 Mason Cross Country - Boys
2021-22 Mason Tennis - Girls
2020-21 Lakota West Cross Country - Boys
2020-21 Mason Tennis - Girls
2020-21 Mason Tennis - Boys
2019-20 Lakota West Soccer - Girls
2019-20 Mason Tennis - Girls
2018-19 Mason Tennis - Girls
2018-19 Mason Swimming - Girls
2018-19 Mason Tennis - Boys
2018-19 Lakota East Track - Girls
2017-18 Mason Tennis - Girls
2017-18 Mason Swimming - Girls
2017-18 Mason Tennis - Boys
2015-16 Sycamore Tennis - Boys
2014-15 Mason Cross Country - Boys
2014-15 Lakota West Basketball - Girls
2014-15 Sycamore Tennis - Boys
2013-14 Mason Cross Country - Girls
2013-14 Mason Soccer - Boys
2013-14 Princeton Basketball - Girls
2013-14 Sycamore Tennis - Boys
2012-13 Mason Cross Country - Girls
2010-11 Mason Golf - Girls
2010-11 Lakota East Baseball
2009-10 Mason Golf - Girls
2008-09 Mason Cross Country - Boys
2008-09 Mason Golf - Girls
2006-07 Lakota West Golf - Girls
2006-07 Lakota West Baseball
2004-05 Middletown Cross Country - Boys
2004-05 Colerain Football
2003-04 Hamilton Basketball - Boys
2002-03 Princeton Tennis - Boys
2001-02 Middletown Track - Boys
2000-01 Colerain Cross Country - Girls
2000-01 Lakota West Golf - Boys
1999-2000 Colerain Cross Country - Girls
1999-2000 Lakota West Soccer - Girls
1998-99 Colerain Cross Country - Girls
1997-98 Colerain Cross Country - Girls
1997-98 Hamilton Baseball
1996-97 Lima Senior Football
1994-95 Lakota Volleyball - Girls
1991-92 Lakota Basketball - Boys
1991-92 Sycamore Swimming - Girls
1990-91 Fairfield Baseball
1989-90 Milford Golf - Boys
1988-89 Princeton Track - Girls
1987-88 Princeton Football
1987-88 Princeton Basketball - Girls
1986-87 Fairfield Football
1984-85 Lakota Cross Country - Girls
1984-85 Hamilton Softball
1983-84 Lakota Cross Country - Boys
1983-84 Princeton Football
1983-84 Fairfield Baseball
1982-83 Hamilton Baseball
1979-80 Fairfield Golf - Boys
1978-79 Princeton Football

Individual State Champions
YEAR NAME SCHOOL SPORT
2021-22 Joe Wilson Lakota East Golf - Boys
2021-22 Shyla Aggarwal Mason Tennis - Girls - Singles
2020-21 Bradon Osborn Mason Swimming - Boys - 50 Yard Freestyle
2020-21 Elijah Devyak, Kevin Wu, Carl Bloebaum, Braden Osborn Mason Swimming - Boys - 200 Yd. Medley Relay
2020-21 Cole Cronk, Zach Beneteau, Sergio Negroe, Zach Plotkin Lakota West Track - Boys - 3200 Meter Relay
2019-20 Adam Chaney Mason Swimming - Boys - 50 Yard Freestyle
2019-20 Adam Chaney Mason Swimming - Boys - 100 Yard Freestyle
2019-20 Kiara Anchrum Mason Swimming - Girls - 100 Yard Butterfly
2019-20 Jacob McDonald Lakota East Swimming - Boys - 200 Yard Freestyle
2019-20 Jacob McDonald Lakota East Swimming - Boys - 500 Yard Freestyle
2018-19 Conant Smith Middletown Cross Country - Boys
2018-19 Jacob McDonald Lakota East Swimming - Boys - 500 Yard Freestyle
2018-19 Adam Chaney Mason Swimming - Boys - 50 Yard Freestyle
2018-19 Adam Chaney Mason Swimming - Boys - 100 Yard Freestyle
2018-19 Carson Foster Sycamore Swimming - Boys - 200 Yard Freestyle
2018-19 Jake Foster Sycamore Swimming - Boys - 200 Yard IM
2018-19 Carson Foster Sycamore Swimming - Boys - 100 Yard Backstroke
2018-19 Jake Foster Sycamore Swimming - Boys - 100 Yd Breaststroke
2018-19 Ansel Froass, Noah Patterson, Jake Foster, Carson Foster Sycamore Swimming - Boys - 400 Yd Free Relay
2018-19 Carson Foster, Jake Foster, Ansel Froass, Elliott Carl Sycamore Swimming - Boys - 200 Yd Medley Relay
2018-19 Christopher Donathan Mason Wrestling - 145 Weight Class
2018-19 Niraj Komatineni Mason Tennis - Boys - 1st Singles
2018-19 Kaylyn Heath Lakota East Track - Girls - 100 Meter Dash
2018-19 Dawn Hilton, Kaylyn Heath, Azariyah Bryant, Serena Clark Lakota East Track - Girls - 400 Meter Relay
2018-19 Srena Clark Lakota East Track - Girls - 200 Meter Dash
2017-18 Dustin Horter Lakota East Cross Country - Boys
2017-18 Allison Bloebaum Mason Swimming - Girls - 200 Yard Freestyle
2017-18 Allison Bloebaum Mason Swimming - Girls - 500 Yard Freestyle
2017-18 Carson Foster Sycamore Swimming - Boys - 200 Yard Freestyle
2017-18 Carson Foster Sycamore Swimming - Boys - 500 Yard Freestyle
2017-18 Zach Shupp Fairfield Wrestling - 106 Weight class
2017-18 Dustin Horter Lakota East Track - Boys - 1600 Meter Run
2017-18 Abigail Stoughton, Kaylyn Heath, Danni Stoughton, Serena Clark Lakota East Track - Girls - 4 x 100 Meter Relay
2017-18 Angel Gazaway Princeton Track - Girls - 300 Meter Hurdles
2016-17 Dustin Horter Lakota East Cross Country - Boys
2016-17 Allison Bloebaum Mason Swimming - Girls - 200 Yard Freestyle
2016-17 Allison Bloebaum Mason Swimming - Girls - 500 Yard Freestyle
2016-17 Ashley Volpenhein Mason Swimming - Girls - 100 Yard Freestyle
2016-17 Zack Donathan Mason Wrestling - 132 Weight Class
2016-17 Dustin Horter Lakota East Track - Boys - 1600 Meter Run
2016-17 Brenden Archer, Barry Daniels II, Asa Hodrick, Jonathon Malek Sycamore Track - Boys - 800 Meter Relay
2016-17 Lily Hallum, Maddie Ullom, Faith Min, Ellie Brush Mason Track - Girls - 3200 Meter Relay
2015-16 Kellen Alsip Sycamore Golf - Girls
2015-16 Emily Thomas Princeton Tennis - Girls - !st Singles
2015-16 Ashley Volpenhein Mason Swimming - Girls - 50 Yard Freestyle
2015-16 Ashley Volpenhein Mason Swimming - Girls - 100 Yard Freestyle
2015-16 Abbey Esler, Allison Bloebaum, Gabby Marinelli, Ashley Volpenhein Mason Swimming - Girls - 400 Yard Free Relay
2015-16 Nick Pearson Mason Track - Boys - 400 Meter Run
2014-15 Cassidy Hicks Hamilton Tennis - Girls
2014-15 Mark Andrew Middletown Swimming - Boys - 200 Yard Ind. Medley
2014-15 Joshua McDonald Lakota East Swimming - Boys - 500 Yard Freestyle
2014-15 Ashley Volpenhein Mason Swimming - Girls - 100 Yard Freestyle
2014-15 Ashley Volpenhein Mason Swimming - Girls - 50 Yard Freestyle
2014-15 Alex Taylor, Nakul Narendran Sycamore Tennis - Boys - Doubles
2014-15 Autumn Heath Lakota East Track - Girls - 100 Meter Dash
2013-14 Ashley Volpenhein Mason Swimming - Girls - 50 Meter Freestyle
2013-14 Mustafa Amad, Nukul Narendran Sycamore Tennis - Boys - Doubles
2012-13 Delaney McDowell, Lauren Wood, Erin Brush, Olivia Gauss Mason Track - Girls - 3200 Meter Relay
2011-12 Claudia Saunders Princeton Cross Country - Girls
2011-12 Zoe Thatcher Mason Swimming - Girls - 500 Meter Freestyle
2011-12 Miguel Cepeda, Luke Tsao Mason Tennis - Boys - Doubles
2011-12 Jalin Marshall Middletown Track - Boys - Long Jump
2010-11 Zach Wills Mason Cross Country - Boys
2010-11 Emily Wright Mason Golf - Girls
2010-11 Bremma Hallum, Olivia Gale, Bridget McElhenny, Monica Lake Mason Track - Girls - 3200 Meter Relay
2009-10 Zach Wills Mason Cross Country - Boys
2009-10 Korey Ward Lakota West Golf - Boys
2009-10 Olivia Bergensen Mason Track - Girls - Pole Vault
2009-10 Claudia Saunders Princeton Track - Girls - 100 Meter Hurdles
2008-09 Brooklyn Ridder Oak Hills Cross Country - Girls
2008-09 Korey Ward Lakota West Golf - Boys
2008-09 Ashleigh Witte, Amanda Lin Lakota West Tennis - Girls - Doubles
2008-09 Danielle Jansen Mason Swimming - Girls - 200 Yard Freestyle
2008-09 Robert Shepherd Mason Wrestling - 135 Weight Class
2008-09 Zach Wills Mason Track - Boys - 3200 Meter Run
2007-08 Zach Wills Mason Cross Country - Boys
2007-08 Danielle Jansen Mason Swimming - Girls - 200 Meter Freestyle
2007-08 Josh Kline Mason Wrestling - 285 Weight Class
2007-08 Wyatt Lippert Lakota West Tennis - Boys - Singles
2007-08 Zach Wills Mason Track - Boys - 3200 Meter Run
2006-07 Amanda Burger Lakota West Cross Country - Girls
2006-07 Bo Touris Lakota West Wrestling - 112 Weight Class
2006-07 Michael Cole, Patrick Hamning Middletown Tennis - Boys - Doubles
2005-06 Brooklyn Ridder Oak Hills Cross Country - Girls
2005-06 Jared Miller Lakota East Swimming - Boys - 200 Ind. Medley
2005-06 William Johnson Lakota East Track - Boys - 800 Meter Run
2005-06 Skylar Jones Middletown Track - Girls - 300 Meter Hurdles
2004-05 Jeff See Middletown Cross Country - Boys
2004-05 Jeff See Middletown Track - Boys - 800 Meter Run
2004-05 Jeff See Middletown Track - Boys - 1600 Meter Run
2004-05 Eric Keyes Princeton Track - Boys - Pole Vault
2004-05 Mathew Peters, Chris Keefer, William Johnson, Jason Fisher Lakota East Track - Boys - 3200 Meter Relay
2003-04 Jeff See Middletown Cross Country - Boys
2003-04 Kyle Hodges Hamilton Golf - Boys
2003-04 Tony Johnson Lakota East Wrestling - 275 Weight Class
2003-04 Jeff See Middletown Track - Boys - 1600 Meter Run
2003-04 Adam Becker, Michael Veatch, Malcom Tipton, Jeff See Middletown Track - Boys - 3200 Meter Relay
2002-03 Zach Flake Lakota West Wrestling - 135 Weight Class
2002-03 Jeff See Middletown Track - Boys - 1600 Meter Run
2002-03 Marc Johnson Middletown Track - Boys - 100 Meter Run
2001-02 Carling Coffing Middletown Golf - Girls
2001-02 Nick McCollum Fairfield Swimming - Boys - 200 Yard IM
2001-02 Hetag Pliev Lakota East Wrestling - 189 Weight Class
2001-02 Matt McIntyre Lakota West Wrestling - 140 Weight Class
2001-02 Marc Johnson Middletown Track - Boys - 100 Meter Run
2001-02 Tyran Thompson, Nasir Ahmad, Marc Johnson, Darrell Hunter Middletown Track - Boys - 400 Meter Relay
2001-02 Marc Johnson Middletown Track - Boys - 200 Meter Run
2001-02 John Russell Princeton Track - Boys - Pole Vault
2000-01 Lindsey Zinn Lakota East Cross Country - Girls
2000-01 Carolynn McHugh Oak Hills Swimming - Girls - 50 Meter Freestyle
2000-01 Katie Schnur, Katie Hunter, Liz Schoborg, Carolynn McHugh Oak Hills Swimming - Girls - 200 Meter Relay
2000-01 Hetag Pliev Lakota East Wrestling - 171 Weight Class
2000-01 Matt McIntyre Lakota West Wrestling - 135 Weight Class
2000-01 Michael Wayhoff Fairfield Wrestling - 145 Weight Class
2000-01 Lindsey Zinn Lakota East Track - Girls - 1600 Meter Run
2000-01 Erik Reynolds Lakota East Track - Boys - High Jump
2000-01 Tyran Thompson, Nasir Ahmad, Dennis Gates, Darrell Hunter Middletown Track - Boys - 400 Meter Relay
1999-2000 Dan Ketchum Sycamore Swimming - Boys - 500 Meter Freestyle
1999-2000 Dan Ketchum Sycamore Swimming - Boys - 200 Meter Freestyle
1999-2000 Dennis Gates, Darrell Hunter, Antwaun Rogers, Gaylon Vinson Middletown Track - Boys - 1600 Meter Relay
1999-2000 Mason Ward Colerain Track - Boys - 1600 Meter Run
1999-2000 Kelly Crum, Jennifer Limie, Terie Littlepage, Melissa Miller Colerain Track - Girls - 3200 Meter Relay
1998-99 Mandy Commons Sycamore Swimming - Girls - 100 Meter Backstroke
1998-99 M. Commons, L. Commons, J. Ursini, L. Bednarchik Sycamore Swimming - Girls - 200 Freestyle Relay
1998-99 Dan Ketchum Sycamore Swimming - Boys - 500 Meter Freestyle
1998-99 Dan Ketchum Sycamore Swimming - Boys - 200 Meter Freestyle
1998-99 Omar Scrugs Sycamore Wrestling - 140 Weight Class
1998-99 Mason Ward Colerain Track - Boys - 1600 Meter Run
1998-99 Sean Guice Lima Senior Track - Boys - High Jump
1997-98 Brian Godsey Lakota East Cross Country - Boys
1997-98 Dan Ketchum Sycamore Swimming - Boys - 200 Meter Freestyle
1997-98 Dan Ketchum Sycamore Swimming - Boys - 500 Meter Freestyle
1997-98 Eric Pitman Sycamore Tennis - Boys - Singles
1997-98 Brian Godsey Lakota East Track - Boys - 3200 Meter Run
1997-98 Allison Zeiner Colerain Track - Girls - 3200 Meter Run
1996-97 Mandy Commons Sycamore Swimming - Girls - 100 Meter Backstroke
1996-97 Eric Piman, Brent Sitarski Sycamore Tennis - Boys - Doubles
1996-97 Randy Turner, Anthony Carter, Kevin Brown, Fred Price Princeton Track - Boys - 400 Meter Relay
1996-97 Adam Thomas Fairfield Track - Boys - 1600 Meter Run
1994-95 Brad Wright Fairfield Wrestling - 119 Weight Class
1993-94 Willie Wineberg Fairfield Wrestling - 125 Weight Class
1992-93 Leigh Bassler Sycamore Swimming - Girls - 100 Meter Backstoke
1992-93 Willie Wineberg Fairfield Wrestling - 112 Weight Class
1992-93 Brad Goldberg, Scott Marshall Sycamore Tennis - Boys - Doubles
1992-93 Matt Pledger Middletown Tennis - Boys - Singles
1991-92 Liz Neal, Leigh Bassler, Laurie Kerns, Kerry Bennett Sycamore Swimming - Girls - 400 Meter Free Relay
1991-92 Leigh Bassler Sycamore Swimming - Girls - 100 Meter Backstroke
1991-92 Willie Wineberg Fairfield Wrestling - 112 Weight Class
1991-92 Brad Goldberg, Scott Marshall Sycamore Tennis - Boys - Doubles
1991-92 Jason Williams Princeton Track - Boys - 800 Meter Run
1990-91 Amy Spiegel, Allison Levy Sycamore Tennis - Girls - Doubles
1990-91 Willie Wineberg Fairfield Wrestling - 103 Weight Class
1990-91 Brad Goldberg, Scott Marshall Sycamore Tennis - Boys - Doubles
1990-91 Tammy McCallum Milford Track - Girls - Shotput
1989-90 Carl Grove Lakota Wrestling - 103 Weight Class
1989-90 Candice Campbell Princeton Track - Girls - Long Jump
1989-90 Greg Walker, Chuck Buchanon, Telly Anthony, Mario Allman Princeton Track - Boys - 400 Meter Relay
1989-90 Mario Allman Princeton Track - Boys - 100 Meter Run
1988-89 Jason Laflin Fairfield Wrestling - 112 Weight Class
1988-89 Shannon Danforth Princeton Track - Girls - High Jump
1988-89 Allyson Rogers, Tanya Upthegrove, Candice Campbell, Renee Allen Princeton Track - Girls - 200 Meter Relay
1988-89 Jason Williams, Ty Pate, Joe Cooper, Gordon Benning Princeton Track - Boys - 3200 Meter Relay
1987-88 Scott Pergram Middletown Wrestling - 119 Weight Class
1985-86 Tyrone Oliverson Princeton Track - Boys - 800 Meter Run
1985-86 Julian Wagner, Tyrone Oliverson, Alan Degraffenreid Princeton Track - Boys - 3200 Meter Relay
1985-86 Eric Schoonover, Carlton Thomas, Todd Simpson, Kevin Scott Lima Senior Track - Boys - 400 Meter Relay
1983-84 Jeff Gordan Princeton Swimming - Boys - 500 Yard Freestyle
1982-83 Joni Urban Middletown Tennis - Girls - Singles
1982-83 Jeff Gordan Princeton Swimming - Boys - 500 Yard Freestyle
1982-83 Vince Munlin, George Lawson, Nelson Hutchings, Robert Thompson Princeton Track - Boys - 1600 Meter Relay
1981-82 Jeff Gordan Princeton Swimming - Boys - 500 Yard Freestyle
1981-82 Scott Hinkel Fairfield Wrestling - 105 Weight Class
1979-80 Darrin Hill Middletown Track - Boys - 300 Meter Hurdles
1979-80 Darrin Hill, Barry James, Larry James, Keith Grace Middletown Track - Boys - 400 Meter Relay
1978-79 Chris Coffing Fairfield Wrestling - 145 Weight Class
1978-79 Darrin Hill Middletown Track - Boys - 300 Meter Hurdles
1977-78 Darrin Hill Middletown Track - Boys - 300 Meter Hurdles
1976-77 Tracey Carey Princeton Swimming - Girls - 100 Yard Freestyle
1976-77 Tracey Carey Princeton Swimming - Girls - 200 Yard Freestyle
1976-77 Sharon Walker Princeton Track - Girls - 100 Yard Run
1976-77 Sharon Walker Princeton Track - Girls - 200 Yard Run
1976-77 Todd Bell Middletown Track - Boys - Long Jump
1975-76 Todd Bell Middletown Track - Boys - Long Jump
1974-75 Todd Bell Middletown Track - Boys - Long Jump
1974-75 Preston Byers, Brian England, Ron Hawkins, Fred Clear Princeton Track - Boys - 1600 Meter Relay
1974-75 Mike Whitehead Princeton Track - Boys - High Jump
1972-73 Marlon Gates Middletown Track - Boys - 180 Yard Hurdles
1968-69 Charles Gayles Princeton Wrestling

Delhi Garden Center Plato's Closet Buffalo Wings & Rings Creach Law